Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, İsrail’in Filistin’e saldırısının küresel ekonomiye etkilerini yorumladı

Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga Orta Doğu’da devam eden çatışmaların sona ermesi ve barışın sağlanmasının zaman alacağını belirtti.

CNBC’ye konuşan Banga İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların bölgesel işbirliğini zorlaştırdığını ifade etti. Banga, devam eden çatışmaların sadece Orta Doğu’da değil, özellikle enerji sektöründe olmak üzere küresel ekonomide de geniş çaplı etkileri olacağını dile getirdi. Petrol fiyatları çatışmaların başladığı 2 haftadan beri arz endişeleriyle yükseliş trendinde.

Rusya – Ukrayna savaşıyla gıda fiyatlarının yükseldiğini belirten Banga, son gelişmelerin yeni bir tehlike oluşturduğu konusunda endişelerini dile getirdi.

Banga dün Riyad’da gerçekleştirilen bir etkinlikte yaptığı konuşmada dünya ekonomisi için şu anda en büyük riskin jeopolitik risk olduğunu ifade etmişti.

Banga’nın bu açıklamaları IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın açıklamalarının ardından geldi. IMF Başkanı, İsrail-Hamas çatışmasının halihazırda kasvetli ekonomik görünüm üzerinde kara bulutlar oluşturduğunu söylemişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x