Erol Bulut’tan Burak Yılmaz tepkisi: Bu iş o kadar da kolay değil

Ülkemizde Yeni Malatyaspor, Alanyaspor, Fenerbahçe ve Gaziantep FK’da teknik direktörlük yapan Erol Bulut sezon başında Championship ekibi Cardiff’le anlaşmıştı. Deneyimli teknik adam sezona iyi bir başlangıç yaptı. Bulut yeni sezon ve Fenerbahçe dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sabah’ta yer alan habere göre Erol Bulut’un açıklamalarından ön plana çıkanlar şu şekilde:

‘DZEKO TAM BİR LİDER’

“Yıldız olacaksa İcardi ve Dzeko gibi olsa keşke. Takımlarına nasıl katkı verdiklerini görüyoruz. Dzeko 37 yaşında da olsa ‘kalite kalitedir’ dedirtiyor. Hem oynuyor hem oynatıyor. Gollerini atıyor, asistini yapıyor. Tam bir lider. Icardi aynı şekilde. Tüm yabancılar onlar gibi olsa keşke. Böyle isimler geldiğinde başka kaliteli yabancıları getirmek de kolaylaşıyor. Menajer vasıtası, arkadaş oldukları için telefonla kaliteli isimleri ikna edebiliyorlar.”

‘SALİH UÇAN’I ALABİLECEK MADDİ GÜCÜMÜZ YOK’

“Yunus Akgün (Leicester City) de geldi. İnşallah devam eder. Bizim kaliteli futbolcularımız var. Her gelen oyuncu yeni geleceklere kapı açacaktır. Performansını beğendiğiniz ve yanımda olsa ne güzel olur dediğiniz isimler var mı? Çok beğendiğim isimler var. Takımda görmek istediklerim de var ama alması biraz zor. Eski futbolcularımla her zaman bağlantım var. Salih de onlardan biri. Alanya’da başarılı işler yaptık birlikte. Salih’i alacak maddi gücümüz yok. O noktada iş bitiyor. Salih de Beşiktaş’ta kalmak istiyor. Menajerler tarafından bu haberler olabilir. Salih, Beşiktaş’ta uzun yıllar kalacaktır.”

‘BURAK YILMAZ İÇİN ÇOK ERKEN’

Genç hocalar iyi çalıştıklarını gösteriyorlar. Futbolu bırakıp hemen sahaya çıkanların doğru olmadığını düşünüyorum. Bir yardımcılık döneminden geçmesi gerekiyor. İyi teknik direktör olacaksan ekibini de iyi yapacaksın. Nuri Şahin iyi bir ekip yaptı. Prolisans diye bir şey var. O zaman onu niye veriyorsunuz. Herkes futbolculuktan hocalığa geçsin. Emek verenler ne olacak. Kurallar iki günde değiştiriliyor, yabancılara lisans veriliyor. Özel kişilere veriliyor. O zaman çalışıp, emek vermenin ne anlamı var. Kriterlerden geçilmesi lazım. A lisansı ya da başkasının lisansı ile hocalık yapılıyor. Ben 5 sene yardımcılık yaptım. 2012’de bıraktım futbolu, 5 yıl sonra teknik direktör oldum. Çok erken olduğunda hatalar da fazla olabiliyor. Burak Yılmaz iyi bir hoca olabilir ama çok erken. Bu iş o kadar da kolay değil.

FENERBAHÇE TERCİHİ

“Alanyaspor’un başında olduğum sezon sonunda aralarında İtalya’nın da olduğu birkaç teklif almıştım. Türkiye’den Fenerbahçe’nin teklifi ağır bastı. Orada 4 sene oynamıştım. Hedef de şampiyonluktu ve Fenerbahçe’yi seçmiştim. 3 yıl sonra Cardiff’ten yeni bir teklif gelince kabul ettim. Şu an için her şey iyi gidiyor.”

‘F.BAHÇE İLK KEZ DOĞRU TRANSFERLERİ YAPTI’

“F.Bahçe ile G.Saray çok iddialı. İkisi de iyi takımlar kurdu. Fenerbahçe bence yerli bir teknik direktöre ilk kez istenilen ve doğru transferleri yaptı. Onun da karşılığını alıyor. Daha ligin çok başı. Bir şey söylemek için erken olduğunu düşünüyorum ama böyle devam ederse Fenerbahçe ve Galatasaray’ın arasında oynanacak derbiler sonucu belirler.”

‘ŞAMPİYON OLABİLİRDİK’

“Fenerbahçe’yi kimse kalbimizden sökemez. Formasını giydim, teknik direktörlüğünü yaptım. Maalesef 30. haftada ayrıldık. İsteğim, birlikteliğimiz sezon sonuna kadar sürdürüp, o zaman bırakmaktı. Çünkü en yakın rakibimizle arada 4-5 puan vardı. Şampiyon olabilirdik. Ama o dönemki yönetim (Ali Koç yönetimi) o şekilde olmasına karar verdi.”

‘ABARTMAYA GEREK YOK’

Avrupa Şampiyonası’na gidiyoruz diye seviniyoruz ama olması gereken o. Abartmaya gerek yok. Seviyemiz ve kalitemiz hep orası olmalı. İtalya, İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok yerinde oyuncularımız oynuyor. Bundan sonra her turnuvada olma sorumluluğumuz var. Takımımızı küçümsemeyelim. İyi bir sistem oturtup ilerlememiz gerek. Kuntz çok eleştirilse de takımı bir seviyeye getirdi. Yollar doğru zamanda ayrıldı. Evet zor bir karardı, ters de tepebilirdi ama bir karar verilmesi gerekirken doğru karar verildi. Kendimizi niye küçümsüyoruz.

‘ARDA GÜLER’İ A TAKIMA ÇAĞIRAN BİZDİK’

Arda Güler’i A Takıma çıkaran bizdik. 15 yaşındaydı. Birkaç antrenmana katıldı. Kalitesi o zaman belliydi. Farklı yere de geldi. Daha da iyi yerlere gelecek. Orada Türk bayrağını dalgalandıracak. Arda genç yaşta profesyonel oldu. Real Madrid’deki antrenmanların içeriği çok önemli. Fazla yüklenirseniz, sıkıntı olabilir. Sorumluluk çok olduğunda stres ve gerilim yapar. O da sakatlığı tetikleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x