Somali Konsolosluğu önünde protesto

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Hassan Shekh Mohamud’un moto kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olması, daha sonra ise yurtdışına kaçması sebebiyle Nakliyat İş Sendikası, Levent’te bulunan Somali Konsolosluğu’nun önünde protesto gösterisi düzenledi.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “Biz sendika olarak bu olayın, bu trafik cinayetinin, bu katliamın peşini bırakmayacağız. 2023 yılında onlarca moto kurye arkadaşımız sipariş yetiştirme baskısıyla trafik cinayetine kurban gitmiştir.” dedi.

“KATİLİN İADESİYLE İLGİLİ GEREKEN HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ VERMEYE HAZIRIZ”

Sendika üyelerinin gerçekleştirdiği gösteride, Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu şu açıklamada bulundu:

“Somali Fahri Konsolosluğu’nun bulunduğu binanın önündeyiz. Yunus Emre Göçer yaşamını devam ettirmek için motokurye olarak çalışan bir kardeşimizdi. Yunus Emre Göçer 30 Kasım’da Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Hassan Shekh Mohamud tarafından işlenen trafik cinayetinde vefat etti.

Önce yaralanıyor, hastaneye kaldırılıyor; sonrasında vefat ediyor. Cinayetten sorumlu olan Hassan Shekh Mohamud polis gözetiminde karakola götürülüyor; ifadesi alınıyor. İfadesi doğrultusunda bir tutanak tutuluyor. Savcıyla yapılan görüşmeden sonra bekletiliyor. Bu arada İBB kameraları tarafından olay anını gösteren görüntüler ortaya çıkıyor. Kamera kayıtlarına göre Hassan Shekh Mohamud’un yüzde 100 kusurlu olduğu ortaya çıkıyor.

Daha önce tutulan polis tutanağında sanki kazanın sorumlusu tamamen Yunus Emre Göçer’miş gibi yazılmıştı. Bu kişi serbest bırakılmadan önce kamera kaydı gelmesine rağmen, kayıtlara göre de yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen yine de serbest bırakılıyor.Trafik cinayetinden sorumlu olan Hassan Shekh Mohamud 2 Aralık tarihinde elini kolunu sallaya sallaya ülkeden çıkış yapıyor.

Biz sendika olarak bu olayın, bu trafik cinayetinin, bu katliamın peşini bırakmayacağız. 2023 yılında onlarca moto kurye arkadaşımız sipariş yetiştirme baskısıyla trafik cinayetine kurban gitmiştir. Sendikamız da bu alanda moto kuryelerin örgütlenmesi adına faaliyetlerine devam etmektedir. Uluslarası diğer sendikalarla da bu mücadelemiz dayanışma içerisindedir.

Yunus Emre Göçer’in katilinin iade edilmesi, bununla ilgili olan biten hukuksuz ve keyfi birtakım senaryoların deşifre edilmesi için buradayız. Yunus Emre Göçer kardeşimizin katledilmesine karşı protestolarımız, mücadelelerimiz, katilin iadesiyle ilgili gereken her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x