TÜİK İşsizlik Verileri Açıkladı: 2013 Aralık Ayından Sonra Bir İlk Yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)’nun açıkladı Eylül ayı verilerine göre işsizlik oranı 2013 yılının Aralık ayından beri ilk defa bu kadar düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son yayınladığı verilere göre, işsizlik eylül ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azaldı.

Açıklanan verilere göre, eylül ayında, 15 yaş ve üzeri bireyler arasındaki işsiz sayısı, bir önceki aya kıyasla 46 bin kişi azalarak 3 milyon 168 bin kişiye düştü.

İşsizlik oranı da 0,1 puanlık bir azalışla yüzde 9,1’e geriledi. Bu oran, Aralık 2013’ten beri görülen en düşük işsizlik oranı olarak tarihe geçti. İlgili dönemde, işsizlik oranı yüzde 9 olarak belirlenmişti.

Eylül ayında işsizlik oranı; erkeklerde yüze 7,5, kadınlarda ise yüzde 12,5 olarak tahmin edildi.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aa göre 0,2 puan düşerek 16,7 oldu. 15-24 yaş grubunda da işsizlik oranı ise erkeklerde yüzde 13,8, kadınlarda ise yüzde 22 olduğu hesaplandı.

Eylül ayında mevsim etkilerinden arındırılmış iş gücü, bir önceki aya göre 105 bin kişi azalış göstererek toplamda 34 milyon 854 bin kişiye indi. Bu dönemde iş gücüne katılım oranı da 0,2 puanlık bir düşüş yaşayarak yüzde 53,2’ye geriledi.

Cinsiyetlere göre incelendiğinde, erkeklerin iş gücüne katılım oranı yüzde 71,1 iken, bu oran kadınlarda yüzde 35,6 olarak belirlendi.

Eylül ayında görevde olan çalışanların, mevsimsel ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama gerçek çalışma süresi, eylül ayında bir önceki aya kıyasla 0,8 saatlik bir artışla 44,2 saate ulaştı.

Eylül ayında, zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranında bir önceki aya kıyasla 1,2 puanlık bir düşüş gözlendi ve bu oran yüzde 21,8’e geriledi.

Bu durum, işsizlik ve istihdam konusunda bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin toplam oranı yüzde 14,6 olarak belirlenirken, işsiz ve potansiyel iş gücünün birleşik oranı yüzde 16,7 olarak hesaplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x